Devlet Yardımları

Tek Seferlik Yardım Nedir?

Tek Seferlik Yardım Nedir? Başvurusu ve Başvuru Formu; Maddi zorluk yaşayan ailelere ve ihtiyaç sahiplerine anında destek sunan özel yardım programıdır. Afetzedeler başta olmak üzere ekonomik ve mental anlamda zor günler geçiren ailelerin o anki ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan desteklere tek seferlik yardım deniyor.

Tek seferlik yardımlar için bir başvuru süreci bulunuyor. Ayrıca sadece sosyal yardım almamış kişiler değil, aynı zamanda daha önce sosyal yardım almış kişilerde belirli şartları taşıdıklarında bu destekten faydalanabilir. Konuyu derinlemesine inceleyecek olursak tek seferlik yardım nedir, kimler başvurabilir ve nasıl başvurulur sorularının cevaplarını vermeye çalışalım.

Tek Seferlik Yardım Nedir?

Tek seferlik yardım nedir
Tek seferlik yardım nedir

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayat geçirilen tek seferlik yardım, başvuru yapan ailelere tek seferde ödenen bir yardım türüdür. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya e-devlet üzerinden başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen kişilere 2.000 tl ile 15.000 tl arası ödeme yapılır.

Tek seferlik yardım başvurusu onaylanan kişilerin varsa Ziraat Bankası hesabına, yoksa da PTT şubesine yatırılır. Ancak tek seferlik ödeme alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Makalemizin devamında bu şartların ne olduğunu ve kimlere verildiğini bulabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun  Yaşlılık Maaşı Nedir? Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tek Seferlik Yardım Kimlere Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tarafından hayata geçirilen bu proje, dar gelirli ve muhtaç ailelere ödeniyor. Aşağıda ki kriterleri taşıyorsanız sizde bu yardım programına başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Depremzedeler
 • Afetzedeler (sel, yangın vb)
 • Hane halkı geliri kişi başı asgari ücretin 1/3’nünden az olanlar
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alan
 • Muhtaçlık belgesine sahip olanlar bu yardımdan yararlanabilir.

Tek Seferlik Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Tek seferlik yardım başvurusu için önünüzde iki seçenek bulunuyor.

 • İkamet ettiğiniz il veya ilçede ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gerekli belgelerle bizzat başvurarak,
 • E-devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunarak.

Bize soracak olursanız işlemlerin daha hızlı sonuçlanabilmesi için tek seferlik yardım başvurusunu Sosyal Yardımlar ve Dayanışma Vakfı’na bizzat giderek yapmanız.

Tek Seferlik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tek seferlik yardım başvurusu için hangi kanalları kullanmanız gerektiğini yukarıda ki başlıkta belirtmiştik. Yardım başvurusunu nasıl yapmanız gerektiğini açıklayacak olursak;

 • Bulunduğunuz il veya ilçede ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kimliğinizle beraber bizzat başvurduğunuzda sizden tek seferlik yardım başvuru formu doldurmanız istenir. Bu formda sizin gelir ve ihtiyaç durumunuz, hanede yaşayan kişi sayısı, afetzede iseniz afetten nasıl etkilendiğinize dair bilgiler, adres ve iletişim bilgileriniz istenir. Sonrasında bu bilgiler incelenerek uygun görülen kişilere yardım yapılır.
 • E-devlet üzerinden başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru adresini tıklayarak ön başvuruda bulunup yardım formunu doldurabilirsiniz. Formu doldururken açıklama kısmına eğer depremden veya herhangi bir doğal afetten etkilendiyseniz bu bilgiyi eklemeyi unutmayın.

Not: Bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmak oldukça önemli. Yanlış beyanda bulunan kişiler tespit edildiğinde yardım programından faydalanamaz.

Tek Seferlik Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Her yardım türünde olduğu gibi tek seferlik yardım grubunda da bazı şartlar aranıyor. Bu şartlara özetle bakacak olursak;

 • Düşük gelir grubundan olması
 • Sosyal güvencesinin bulunmaması
 • Depremzede ve afetzede olması
 • Engelli veya yaşlı olması
Mutlaka Okuyun  Devlet Hastaneleri Diş Protez Fiyatları

Tek Seferlik Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tek seferlik yardım sorgulamak için yapmanız gereken 2 adım bulunuyor.

Başvuruyu e-devlet sistemi üzerinden yaptıysanız https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. Eğer sisteme giriş yapıp sorguladığınızda yardımın durumu devam ediyor uyarısı ile karşılaşırsanız Yardımın Durumu Devam Ediyor Ne Demek? başlıklı yazımızı okuyun.

Başvuruyu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yaptıysanız kuruma bizzat giderek yetkililerden bilgi alarak yardım durumunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Tek Seferlik Yardım Nereden Alınır?

Tek Seferlik Yardım Nereden Alınır? Yardım almaya hak kazanan kişilerin yardımları, başvuru formunda belirttikleri Ziraat Bankası hesabına gönderiliyor. Eğer hesabınız yoksa da PTT şubesine adınıza gönderilir ve kimliğinizle gidip paranızı alabilirsiniz.

Tek Seferlik Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Tek seferlik yardım başvurusu sonuçları genellikle 2 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Ancak yardımın türüne ve başvuru sayısında ki yoğunluğa göre bu süreç 4 haftaya kadar çıkabiliyor.

Yardımın Durumu Devam Ediyor Ne Demek

E-devlet üzerinde tek seferlik yardımın durumu devam ediyor uyarısı ile karşılaşırsanız endişelenmeyin. Bu uyarı başvuru sürecinin devam ettiğini ve kısa bir süre sonra sonuçlanacağı anlamına gelir. Bu uyarıyı gördüğünüzde herhangi bir şey yapmanıza gerek yok, süreç otomatik devam edecektir. Yine de daha fazla bilgi almak için E-Devlette Yardımın Durumu Devam Ediyor ne demek? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tek Seferlik Yardım Teslim Edilebilir Ne Demek?

Bu ifade başvurunuzun kabul edildiğini ve yardımın olumlu sonuçlandığını ifade eder. Yardımın çok yakında Ziraat Bankası veya PTT şubesine gönderileceği anlamına gelir. Daha fazlası için Hane Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun  Biz Bize Yeteriz Yardım Başvurusu 2023

Tek Seferlik Yardım Grubu Ne Demek?

Tek seferlik yardım grubu, aile grubu adına yapılan tek seferlik yardım türüdür. Tek seferlik olarak verilen bu yardım türünde ailede yaşayan kişi sayısı fazla ise çocuk yardım parası ve kira desteği de sağlanabilmektedir.

Tek Seferlik Yardım Kaç Ay Verilecek?

Konunun en başında da belirttiğimiz gibi tek seferlik yardım sadece 1 kez ödendiğinden başka hiç bir ay veya günde ödeme yapılmıyor. Eğer bu yardım türünden yararlandıysanız ikinci kez başvuruda bulunamazsınız.

Tek Seferlik Yardım Ne Kadar?

Bu yardımın miktarı gelir durumuna, engel durumuna, afet durumuna ve hanede yaşayan kişi sayısına göre değişkenlik gösterdiğinden ödeme miktarı 2.000 tl ile 15.000 tl arasında değişiyor.

Tek Seferlik Yardım Ne Zaman Yatar?

Başvurunuz kabul edildikten sonra en geç 1 hafta içinde Ziraat Bankası hesabınıza veya PTT şubesine bu tutar yatırılır

İçeriği oylayın

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu