Devlet Yardımları

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir? 2023

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı, çocukların eğitim, sağlık ve beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. İlköğretim, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin aileleri de bu yardımdan faydalanabilirler. Ancak, SED yardımı alan ailelerin aklında genellikle yardımın hangi durumlarda kesileceği sorusu bulunmaktadır. Bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

SED yardımı, ailelerin gelir durumlarına göre belirli bir süre boyunca düzenli olarak verilir. Ancak, yardımın kesilebileceği durumlar şunlardır:

 • Aile gelirinin artması: SED yardımı, ailelerin dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olduğu dönemlerde verilir. Eğer aile geliri bu dönemde artarsa, SED yardımı kesilebilir.
 • Öğrencinin okulu bırakması: SED yardımı, öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için verilir. Eğer öğrenci okulu bırakırsa, yardım kesilebilir.
 • Ailevi nedenler: Aile içi sorunlar veya benzeri nedenlerle SED yardımı kesilebilir.
 • Yanlış beyan veya bilgi verme: Ailelerin SED yardımı alabilmeleri için belirli şartları taşıması gerekmektedir. Eğer aileler yanlış bilgi veya beyanda bulunurlarsa, yardım kesilebilir.

Bu nedenlerden dolayı, ailelerin SED yardımı alırken dikkatli olmaları ve gerektiğinde güncel bilgileri paylaşmaları önemlidir.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> SED yardımı alanlar yorumları

SED Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının eğitim, sağlık ve beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. SED yardımı, ailelerin gelir durumlarına göre belirli bir süre boyunca düzenli veya dönemsel olarak verilir. Bu yardım sayesinde aileler, kendilerini idame ettirebilecek seviyeye gelebilirler.

Mutlaka Okuyun  Devlet Hastaneleri Diş Protez Fiyatları

SED Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Eğer bu yardımdan faydalanmak istiyorsanız, aşağıdaki belgelere sahip olmanız gerekmektedir:

 • Başvuru formu
 • TC kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Öğrenci belgesi (çocuk için)
 • Meslek kurslarına veya İş-Kur’a yapılan başvurulara ilişkin belgeler (çocuk için)
 • Çocuğun TC kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Fakirlik belgesi

Bunlara ek olarak bakanlık ve il temsilcilikleri farklı belgeler de talep edebilir. Örneğin; herhangi bir yerde çalışmayan kişilerden SGK gelir belgesi istenmesi gibi.

Eğer daha önce muhtarlıktan fakirlik belgesi aldıysanız SED yardımı başvurunuzun onaylanma ihtimali oldukça yüksek.

SED Yardımına Kimler Başvurabilir?

2

SED yardımı, kişinin durumuna göre belirli bir süre için verilir. Bu sürenin sonunda, kişinin durumunun yeniden değerlendirilmesi yapılır ve eğer kişi hala SED yardımına ihtiyaç duyuyorsa, yardım süresi uzatılabilir. Ancak, kişinin durumunda herhangi bir değişiklik olması durumunda (örneğin, iş bulması ya da gelirinin artması gibi), SED yardımı kesilebilir. Ayrıca, kişinin yanlış beyanda bulunması ya da gerekli belgeleri sunmaması da SED yardımının kesilmesine neden olabilir.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?


Her üç ayda bir düzenli olarak takip edilen ailelerde, aşağıdaki durumlardan herhangi biri oluştuğunda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SED yardımı kesilebilir:

 • Ailenin SED yardımı almasını gerektiren durumların ortadan kalkması
 • Ailenin muhtaçlık durumunun sona ermesi
 • Çocuğun kendi yaşamını kendi imkanları ile sürdürebileceğine dair kanaatin oluşması
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Ailenin, bilgi vermeden ikametgah adresini değiştirmesi

Eğer adres bilgileriniz değiştiyse, yeni adresle anne veya babadan birisi tekrar başvuruda bulunmalıdır. Değişiklik aynı ilçe sınırları içindeyse, PTT şubesinden aynı şekilde çekim yapılmaya devam edilir.

SED yardımı alan ailenin eğitim gören çocuğu, 18 yaşını doldurup SSK’lı bir işe girdiğinde yardım durdurulur.

Mutlaka Okuyun  Biz Bize Yeteriz Yardım Başvurusu 2023

Periyodik takip esnasında ailenin ekonomik durumunda bir iyileşme görülürse, yine aynı şekilde yardım durdurulur.

Bu yazımızda, SED yardımının hangi durumlarda kesilebileceği konusuna açıklık getirdik. Herhangi bir konuda merak ettiğiniz şeyler olursa, bize yazmaktan çekinmeyin.

İlgili Makaleler
İçeriği oylayın

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu