Devlet Yardımları

Başarı Teşvik Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başarı Teşvik Programı Başvurusu nasıl yapılır; Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan Başarı Teşvik Programı, hem öğrenciler hem de veliler tarafından merak edilen bir konu oldu.

İhtiyaç sahibi öğrencilere yardım amacı taşıyan başarı teşvik programı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

Böylelikle eğitim hayatında maddi zorluklar yaşayan başarılı öğrencilere destek sağlanarak, sıkıntıların önlenmesi sağlanacak.

eyardimlar.com olarak bizlerde bu içeriğimizde Başarı Teşvik Programı Nedir? Başarı Teşvik Programı Başvurusu nasıl yapılır gibi soruları yanıtlamaya çalışarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız. Öncelikle başarı teşvik programı nedir başlığını ele alalım.

Başarı Teşvik Programı Nedir?

Yeni bir sosyal yardım türü olan ve okul hayatında önemli başarılar elde eden öğrencileri desteklemek amacıyla başlatılan destek ve teşvik programına Başarı Teşvik Programı deniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre;

Başarı teşvik programından daha önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yardım almış veya hali hazırda yardım almaya devam eden ailelerin Devlet Okullarından ilköğretim, ortaokul, lise ve üniversite okuyan başarılı çocukları yararlanacak.

Dört yıllık üniversite (örgün) kazanan öğrenciler içinse her ay 1000 TL destek verilecek. Aynı zamanda Yüksek Öğretim Kurumunun belirlediği dünyadaki ilk 500 üniversiteye girmeye hak kazanan başarılı öğrencilere de Başarı Teşvik Programı kapsamında destek sunulacak.

Başarı Teşvik Programı Kimlere Verilir?

Program açıklandığından beri bir çok kişinin aklına Başarı Teşvik Programı Kimlere Verilir sorusu geliyor. Tabi ki programdan yararlanmak için bazı şartlar gerekiyor. Bu şartlar;

  • Sınıfında ilk 3’e, okulunda ise ilk 5’e girmeye hak kazanan öğrencilere yılda 2 sefer olacak şekilde net asgari ücretin %60’ı oranında destek sunulacak.
  • LGS sınavında ilk %5’e girmeye başaran öğrencilere yılda bir sefer net asgari ücretin 2 katı kadar destek sunulacak.
  • İşe giren meslek lisesi mezunlarına 1 yıl boyunca 3 ayda 1 sefer olacak şekilde toplam net asgari ücret kadar ödeme yapılacak.
  • YKS sınavında ilk 500 binde yer alan öğrenciler için tek seferlik olacak şekilde net asgari ücretin 3 katı oranında destek sunulacak.
  • Genel not ortalaması 85 ve üstünde olan üniversite öğrencilerine ise net asgari ücret kadar destek verilecek.
  • Öğrenim görülen fakültede ilk 5’e girmeyi başaran öğrenciler için net asgari ücretin 2 katı oranında ödeme yapılacak.
  • Üniversite sınavında ilk 500’e girmeyi başaran ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim hayatları boyunca tüm yol, barınma ve burs ihtiyaçları da devlet tarafından karşılanacak!
  • İhtiyaç sahibi ailelerin örgün öğretim gören çocukları için her yıl eğitim süresi boyunca aylık 300 TL maddi destek sunulacak.
  • Öğrencilerin işe girmek için girmeleri gereken merkezi sınavların ücretleri ve bilim, sanat ve spor yarışmalarına katılan öğrencilerin ihtiyaçları de devlet tarafından karşılanaca
  • Bu bağlamda lise sonrasında meslek edindirme kurslarına katılacak olan ve sonrasında iş hayatına adım atacak olan öğrencilere net asgari ücretle orantılı destek sunulacak!
Mutlaka Okuyun  Boşanmış Dul Kadın Maaşı Ne Kadar

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> Okuyan Öğrencilere Para Yardımı

Bilim, Spor ve Sanat Alanlarındaki Öğrencilere Yönelik Destek

Özel beceri ve yetenek gerektiren programlara katılmaya hak kazanan öğrencilerin ortaöğretim ve üniversite kayıt yaptırdıkları bölüm dahilinde ihtiyaç duydukları tüm eğitim materyalleri bakanlık tarafından karşılanacak ve bu yardım sadece tek seferlik yapılacak.

Ayrıca herhangi bir spor dalında aktif ve lisanlı olarak spora devam eden öğrenciler, spor yaptıkları dalda ki tüm müsabakalar katılmaları durumunda yılda bir defa ve tek bir lisans için net asgari ücretin yüzde 50’si kadar destek alabilecek.

Başarı Teşvik Programı Anaokulu Desteği

Bu destek için herhangi bir başvuru şartı istenmiyor. Sosyal yardım alan aileler, çocukları anaokuluna gitmeye başladığında tüm kırtasiye ve okul masrafları bu destek kapsamında bakanlık tarafından karşılanacak.

Başarı Teşvik Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Başarı destek programı başvuru şartları hakkında net bilgi vermek gerekirse;

Devletten düzenli olarak sosyal yardım alan ailelerin hem okulunda, hem de sınıfında başarı gösteren çocuklarına ve ayrıca LGS’de yüzde 5 lik dilime giren öğrencilere verilecek.

Bu şartları taşıyan tüm öğrenciler bu programdan yararlanabilecek.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu Nereye Yapılacak?

Başarı Teşvik Programı başvuruları sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına şahsen yapılabiliyor. Bunun için yapmanız gereken gerekli belgelerle birlikte (öğrenci belgesi, okuldan alınan başarı belgesi ve diğer belgeler) il ve ilçenizde bulunan SYDV’ye gidip başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.

Başarı Teşvik Programı başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken, başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu E-Devlet

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu destekten yararlanmak için tek başvuru kanalı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları. Şuan için bu desteğe başvurular e-devlet üzerinden yapılamıyor.

Mutlaka Okuyun  E-Devlette Yardımın Durumu Devam Ediyor ne demek?

Başarı Teşvik Programı Başvuruları Başladı Mı?

Bu sene için henüz destek programı başlamadı. Okulların açılması ile birlikte 2. dönem sonuna doğru başlaması planlanıyor. Bu nedenle bizi sık kullanılanlara ekleyerek gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bu yazımızda Başarı teşvik programı başvurusu nedir ve nasıl yapılır konusu ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Aklınıza takılan her türlü konuda bize yazmayı unutmayın.

5/5 - (6 oy)

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu