Belediye Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Nedir? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Nedir? Bu Yardım Kimlere Verilir? Kira Yardımı Başvuru Formu 2022; Ülkemizin bir çok bölgesi aktif fay kuşağında yer alıyor. Bununla beraber özensiz bir şekilde yapılan binalar depremin etkisini yıkıcı hale getiriyor.

Meydana gelebilecek depremlerde can kaybını önlemek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, eylül ayında İstanbul’da sosyal konut projesinin ilk adımının atılacağını açıklamıştı. Açıklamanın hemen ardından ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, megakentte yaşayanlara kira desteği yapılacağını belirtti.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, depremlerde olası can kaybını önlemek amacıyla İstanbul’da sosyal konut projesinin ilk aşamasının eylül ayında başlatılacağını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, şehirde yaşayanlara kira yardımı yapılacağını ifade etti.

Bizlerde eyardimlar.com olarak bu konuyu sizin için araştırdık.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Nedir?

Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak, İstanbul’da başlatılacak büyük ölçekli konut projesinin duyurulmasının ardından, kentsel dönüşüm sürecinde evleri etkilenecek olan İstanbulluların mağduriyet yaşamaması için barınma yardımı programını temsil ediyor.

Bu destek sayesinde, evleri kentsel dönüşüme tabi tutulan vatandaşlar, evlerinin teslim edilmesi sürecinde zor durumda kalmayacaklar. Kira yardımı programı, vatandaşların geçici barınma ihtiyacını karşılayacak ve onlara güvenli ve konforlu bir yaşam alanı sağlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kira yardımı almak isteyen bireylerin, ilgili kurum tarafından bazı evrakları sağlamaları gerekmektedir. Bu evraklar, dijital ortamda sisteme yüklenerek işlemler tamamlanmaktadır. Kira yardımı için gereken belgeler şunlardır:

  • Başvuru/Temsil Yetki Belgesi
  • Tapu Takyidat Belgesi
  • Resmi İmar Durumu
  • Mevcut Ruhsat Projesi
  • Yapıya ilişkin Risk Belgeleri
Mutlaka Okuyun  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Gereken belgelerin sisteme yüklenmesinin ardından, ilgili kurum tarafından ön teklif formu hazırlanır ve size “Ön Teklif Formu Hazır” şeklinde bir SMS gönderilir. Ön teklif belgesi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, “Başvurularım” bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Buradan “Detay Görüntüle” seçeneğiyle başvuru detaylarınızı inceleyebilirsiniz. Ön teklif belgesini sisteme yüklediyseniz, başvuru durumunda “Uzlaşma Başvurunuz Alınmıştır” mesajını görebilirsiniz. Eğer ön teklif belgesi onaylanırsa, cep telefonunuza “Ön Teklif Belgesi Onaylanmıştır” şeklinde bir SMS gönderilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Desteğine Kimler Başvurabilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı ev sahibi veya kiracı farketmeksizin verilecek. Eğer eviniz sosyal konut projesine tabi ise kirac yardımı alabilirsiniz. Kİra desteği almak için aşağıda ki kutucuğu tıklayıp oturduğunuz evin veya binanın yenilenmesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa kira yardımı alabilirsiniz. Başvuruda buşunmak için; istanbulyenileniyor adresinden faydalanabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

memura kira ve lojman destegi 1682663700 664

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kira yardımı programı kapsamında ev sahipleri ve kiracılara eşit şekilde destek sağlamaktadır. Sosyal konut projesi kapsamında olan evlerde oturan kiracılar da kira yardımı için başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapmak için aşağıdaki kutucuğu tıklayarak oturduğunuz evin veya binanın yenilenmesi için başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz olumlu sonuçlandığında kira yardımı alabilirsiniz. Başvuru yapmak için; istanbulyenileniyor adresine göz atın.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Miktarı Ne Kadar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı programı hakkında yapılan açıklamalardan sonra en çok merak edilen sorulardan biri, kira yardımı ne kadar olacak sorusudur. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıklamasına göre, planlanan kira yardımı miktarı 3450 TL’dir. Bu miktar, başvuru yapılan evin durumuna, konumuna ve diğer faktörlere göre değişebilir. Ancak, genel olarak kira yardımı miktarı 3450 TL olarak belirlenmiştir.

5/5 - (2 oy)

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu