Devlet Yardımları

Yaşlılık Maaşı Nedir? Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bir program olan yaşlılık aylığı (yaşlılık maaşı olarak da bilinir), gelirsiz, kimsesiz ve yardıma muhtaç yaşlılara verilmektedir. Bu program, yaşlı bireylerin kendi ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve çalışamayacak durumda olan yaşlı kişilere ödeme yapmaktadır.

Sosyal güvencesi olmayan, geliri olmayan ve yoksul kişilerin başvurabileceği yaşlılık aylığı, “2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun” çerçevesinde verilmektedir. Bu nedenle, 65 yaşını doldurmuş, kimsesiz ve geliri olmayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yaşlılık aylığı için başvuruda bulunabilirler. Ancak, sadece belirtilen şartları taşıyan kişilere verilmektedir.

Eğer yaşlılık aylığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, başvuru işlemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız veya ödeme durumunuzu sorgulamak istiyorsanız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yaşlılık aylığı hakkında detaylı bilgi ve sorgulama işlemi için bu siteyi kullanabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Kimsesiz, ihtiyaç sahibi ve 65 yaş üstü bireylere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bir maaşa yaşlılık maaşı denir. Bu maaş, barınma, gıda ve yakacak gibi temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur. İşsiz, geliri olmayan ve 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yaşlılık maaşından yararlanabilirler.

Mutlaka Okuyun  Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 

Yaşlılık maaşı başvurusu kabul edilenler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından erzak ve gıda yardımı, barınma desteği, enerji desteği gibi yardımlar da alabilirler. Yaşlılık maaşı almak isteyenler başvurularını yaparak, bu yardımlardan faydalanabilirler.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer yaşlılık maaşınız için başvuruda bulunmak istiyorsanız, ikamet ettiğiniz yerdeki sosyal yardım ve dayanışma vakfına bizzat gitmeniz gerekiyor.

Şu anda 65 yaş maaş başvuruları e-devlet platformu üzerinden yapılamıyor. Ancak ALO 183 veya ALO 144 sosyal destek hatlarını arayarak da gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Sosyal yardım ve dayanışma vakıflarında, 65 yaş maaşının yanı sıra erzak, gıda, giysi, elektrik ve kömür gibi destekler için de başvuruda bulunabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlılık maaşı başvuru koşulları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 65 yaşını tamamlamış olmak
 • Nafaka almamak
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Sağlık sigortası kapsamında olmamak
 • Hiçbir gelir kaynağına sahip olmamak
 • Sosyal Hizmetler Kanunu uyarınca harçlık almayacak durumda olmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşamak.

Eğer hane içinde 65 yaş üstü bir kişi dışında sosyal güvencesi olan birisi çalışıyorsa, ancak hane halkı kişi başı aylık ortalama kazançları asgari ücretin 1/3’ünden az ise, muhtaçlık sınırının altında yaşıyor kabul edilirler. Bu durumda, 65 yaş üstü kişiler yaşlılık maaşı için başvuruda bulunabilirler.

Yaşlılık Maaşı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Eğer yaşlılık maaşı için başvuru yapacaksanız, aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi veya gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler
 • Kirada oturuyorsanız, kira sözleşmesi
 • Muhtaçlık sınırı altında yaşıyorsanız ve üzerinize kayıtlı menkul varsa, bu destekten faydalanamazsınız.
Mutlaka Okuyun  Biz Bize Yeteriz Yardım Başvurusu 2023

Yaşlılık Maaşı Başvuru Formu Nedir?

Yaşlılık maaşı başvuru formunda, kişilerin meslekleri, gelirleri ve giderleri gibi bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde belirtmeleri gerekmektedir. Bu soruların amacı, 65 yaş üstü kişilerin ihtiyaçlarının belirlenmesidir.

Yasililik Maasi 2

Ancak, formu doldururken yanlış veya eksik bilgi vermek, başvurunun reddedilmesine neden olabilir. Ayrıca, yalan beyanda bulunanlar veya eksik bilgi verenler, aldıkları tüm 65 yaş aylıklarını geri ödemek zorunda kalabilirler. Ödeme yapmayanlar hukuki işlemlerle karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle, başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmak son derece önemlidir.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu?

Son zam ile birlikte, Temmuz ayında yaşlılık maaşına yaklaşık yüzde 8 oranında bir artış yapıldı. Böylece, yaşlılar artık aylık 3.050 TL yaşlılık maaşı almaktadırlar.

İlgili Makaleler

Yaşlılık Maaşı Kimlere Verilir?

 1. Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir emekli aylığı almayanlar
 2. 65 yaşını dolduranlar
 3. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumu sağlık güvencesine prim ödemeyenler
 4. Valilikler /Kaymakamlıklar tarafından 2022 kanunu gereği muhtaçlık sınırından daha az geliri olanlar

Yaşlılık Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?


Yaşlılık maaşı başvurusu yapmışsanız, maaşınızın durumunu e-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sorgulayabilirsiniz. Ayrıca, başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayarak veya ziyaret ederek yaşlılık maaşınızın durumunu öğrenebilirsiniz. ALO 183 veya ALO 144 sosyal destek hattını da arayarak bilgi alabilirsiniz.

Yaşlılık maaşı sorgulama e-devlet

Ayrıca başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek veya arayarak da yaşlılık maaşı sorgulama işmenini yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise ALO 183 veya ALO 144 sosyal destek hattını arayabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun  Devlet Hastaneleri Diş Protez Fiyatları

Yaşlılık Maaşı Sorgulama İşlemi E-Devlet’ten Nasıl Yapılır?

Yaşlılık maaşları, başvurusu kabul edilen kişilerin PTT hesaplarına yatırılır. Kimlik kartı ile birlikte herhangi bir PTT şubesine giderek maaşınızı çekebilirsiniz. Ancak, hak sahibi dışındaki kişiler bu ödemeyi çekemezler. Eğer PTT kartınız varsa, ATM’lerden de maaşınızı çekebilirsiniz.

TC ile Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC kimlik no ile yaşlılık maaşınızın durumunu e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek cüzi bir miktar karşılığında şifre alabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama İçin İletişim Numarası

Yaşlılık maaşı her ayın belirli bir gününde ödenir ve ödeme tarihi, hak sahibinin TC kimlik numarasının son hanesine göre belirlenir. TC kimlik numarasının son hanesi 0-5 olanlara her ayın 5’inde, 1-6 olanlara ayın 6’sında, 2-7 olanlara ayın 7’sinde, 3-8 olanlara ayın 8’inde, 4-9 olanlara ise ayın 9’unda ödeme yapılır.

Yaşlılık Maaşı Nereye Yatıyor?

Eğer PTT kartınız varsa, ATM’lerden de maaşınızı çekebilirsiniz. Bunun için PTT kartınızın şifresini bilmelisiniz. PTT kartınız yoksa, kimlik kartınız ile PTT şubesine giderek kart başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sonrası kartınız hazır olduğunda size bildirilecektir.

İçeriği oylayın

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu