Devlet Yardımları

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu 2023;  Devletimizin, ülkemizde yaşayan toplumun her kesimine ihtiyaç dahilinde bazı sosyal yardımları olduğunu biliyorsunuz. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak maddi yardım, gıda yardımı, yakacak yardımı, barınma yardımı ve sağlık yardımı genellikle dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler için verilen yardım türlerinden.

Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen eğitim yardımı, hem aile için hem de okuyan öğrenciler için veriliyor.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı ne kadar?

Öğrencilere her yıl olduğu gibi bu yılda para yardımı devam ediyor. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu e-devlet sistemi üzerinde doldurulmaktadır. Öğrenci yardım parası, dar gelirli ailelerin sahip olduğu çocuklarına eğitim hayatı boyunca yapılan maddi destek olarak adlandırılıyor.

2023 yılı için devlet tarafından öğrencilere ödenecek miktar ihtiyacın ve ailenin durumuna göre 787 tl ile 1611 tl arasında değişiyor. Maddi anlamda zorluk çeken öğrenciler SED yardımı ile eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Kimler öğrenci yardımı başvurusunda bulunabilir?

Tabi ki her yardım başvurusunda olduğu gibi Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu için bazı şartlar aranıyor. Bu şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Yardım alınması için anne ya da yasal vasinin 18 yaşından büyük olması,
 • Yardım için başvuruda bulunmuş olan ailelerin ekonomik açıdan zayıf olmaları gerekmektedir (bu kapsamda gelir testi yapılıyor).
 • Aile üyelerinin halihazırda SGK sigortaları bulunmamalıdır.
 • Çocuğun eğitim hayatına düzenli olarak devam etmeyi sürdürmesi gerekmektedir.

Yukarıda ki şartları taşıyan herkes öğrenci yardımı için başvuruda bulunabilir.

Mutlaka Okuyun  SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir? 2023

 Öğrenci yardımı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Eğer başvuruyu e-devlet üzerinden değil de Kaymakamlık veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapacaksanız aşağıda ki belgeleri hazırlamanız gerekiyor.

 • Çocuğun ve yardıma başvuru yapan kişinin kimlik bilgileri,
 • Çocuğun eğitim almakta olduğu okuldan temin edilmiş öğrenci belgesi,
 • Ailenin muhtaç olduğunu bildiren belge,
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımı takip formu,
 • Hane başvuru kayıt formu

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Başvuru süreci için 2 yol bulunuyor.

 • 1. yöntem yukarıda saydığımız belgelerle birlikte Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek şahsi olarak başvuruda bulunmak.
 • 2. yöntem ise e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak. Eğer Kaymakamlıklara gitmek istemiyorsanız e-devlet üzerinden aşağıda ki adımları izleyerek çok kolay bir şekilde başvuruda bulunabilirsiniz.

Öncelikle aşağıda ki linke tıklayarak başvuru sayfasına gidin.

Sonrasında ana ekranda ki arama çubuğuna “öğrenci yardım talebi” yazın ve hemen altında çıkan Eğitim Öğretim Yardım Talebi sekmesini tıklayın.

ogrenci yardim talebi

Sonrasında gelen ekranda aşağıda ki gibi ayarları yapıp başvur butonuna tıklayın. Sonrasında gelen ekranda ki bilgileri doldurun. Eğer e-devlet üzerinde başvurunuz doğru olmuyorsa o zaman ilk yöntem olan kaymakamlıklara şahsi olarak başvuruda bulunun.

ogrenci para yardimi basvuru formu

İçeriği oylayın

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu