Sosyal Yardımlar

Hane Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

Hane Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek? Kendine ve ailesine bakmakta güçlük çeken pek çok kişi, sosyal yardım programlarına başvurarak hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor. Bu kapsamda, hane yardımı da ihtiyaç sahiplerine yönelik yapılan bir yardım programıdır.

Fakat hane yardımının ne anlama geldiğini tam olarak bilmeyenler için, yardımın nasıl verildiği ve ne gibi avantajlar sağladığı belirsiz kalabiliyor.

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, il-ilçe mülki amirliklerine, vakıflara ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yardım için başvuruda bulunabiliyorlar.

Muhtaç ailelerin bu başvuruları kabul edildiği takdirde erzak, gıda, yakacak ve giysi yardımı gibi hane yardımlarından faydalanabiliyorlar. Temel ifade ile hane yardımı, aile bireylerinin tamamını için alan yardımların hepsini kapsayan bir yardım türüdür.

Sed yardımı alanların yorumları, sosyal yardımların gerçek hayattaki etkisini gözler önüne seriyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların hikayelerine kulak verin ve yardımların önemini keşfedin.

Hane yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kaymakamlıklar, belediyeler ya da diğer vakıf ve kurumlar tarafından onaylanan ve yardım almaya hak kazananlar, başvuru sonucunu e-devlet sistemi üzerinden takip edebiliyorlar. Ancak bir çok kişi sorgulama sayfasına girdiklerinde “hane yardımı teslim edilebilir” ifadesi ile karşılaşıyor.

Bizlerde bu yazımızda, hane yardımı teslim edilebilir ne demek ve hangi kriterlerin göz önünde bulundurulduğunu ele alarak, sizlere detaylı bilgi sunacağız. Öncelikle hane yardımı nedir o konu hakkında bilgi verelim.

Hane yardımı nedir?

Ülkemizde yaşayan dar gelirli vatandaşlar için devletimiz bir çok sosyal yardımı hayata geçirdi ve bunlarda biri de hane yardımı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü ülkemizde ki bu yardımları yapan kurumların başında geliyor. Bu kurumların aileler için yaptığı tüm yardımlara ise hane yardımı deniliyor.

Erzak ve gıda yardımı, yakacak yardımı, barınma yardımı, giysi yardımı, maddi yardım, kira yardımı, elektrik ve doğalgaz tüketim desteği vb. yardımlar, ailede yaşayan tüm bireyler için olduğundan bu yardımların hepsi hane yardımı sayılıyor. Tanımda da anlaşılacağı üzere sadece başvuru yapan kişinin şahsına değil de yaşadığı ailesine destek olunduğu için hane yardımı olarak isimlendiriliyor.

Mutlaka Okuyun  ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım

Hane Yardımı Kimlere Verilir?

Hane yardımı kimlere verilir sorusunun cevabını verecek olursak;

 • Muhtaçlık sınırının altında geliri olanlar
 • İşsiz olanlar
 • Engelli olanlar
 • Çalışamayacak kadar yaşlı ve herhangi bir yerden geliri olmayanlar
 • Fakirlik belgesi olanlar
 • Geliri olsa bile bu geliri güncel asgari tutarın 1/3’ünden az olanlar; hane yardımına başvuruda bulundukları takdirde uygun görüldüklerinde gerekli yardımları alabilirler.

Hane Yardımı Nereden Alınır?

Hane yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve belediyeler tarafından sağlanan bir yardım programıdır. İhtiyaç sahibi aileler için hane yardımı nasıl alınır sorusuna verebileceğimiz cevaplar;

1-Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan hane yardımı için başvurular, e-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor.

2-Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan hane yardımı için başvurular, Vakıflar Genel Müdürlüğü şubelerine veya ilgili belediyelere yapılabilir.

3-Belediyeler tarafından sağlanan hane yardımı için başvurular, ilgili belediyenin sosyal yardım birimlerine yapılabilir (Belediyelerden hane yardımı almak isteyen vatandaşların ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye giderek, burada sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor).

4-Başvuruların kabul edilmesi durumunda, yardımlar genellikle hane ziyareti yapılarak teslim edilir.

Ayrıca, bazı sivil toplum kuruluşları da hane yardımı sağlayabilmektedir. Hane yardımı almak için başvuru yapacak kişilerin, ilgili kurumların belirlediği şartları ve gerekli belgeleri sağlamaları gerekmektedir.

Hane Yardımı Başvuru Formu

Hane yardımı alabilmeniz için sizinle ilgili bazı bilgilerin girildiği başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Bu başvuru formunda başvuru sahiplerine adres, TC kimlik no, gelir durumu, hanede yaşayan kişi sayısı gibi bilgiler soruluyor.

Başvuru formu, bakanlık, vakıf veya belediyenin internet sitesinde de bulunabilir. Formu doldurmadan önce aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Başvuru formunu dikkatlice okuyun ve istenen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurun.
 2. Başvuru formunda istenen belgeleri hazırlayın (nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi vb.).
 3. Başvuru formunu imzalayın ve gerekiyorsa ek belgelerle birlikte ilgili kuruma teslim edin.

Başvurunuzun sonucu hakkında bilgi almak için başvurunuzun yapıldığı kurumla iletişime geçebilirsiniz. Başvurunuz kabul edildiğinde hane yardımı alabilirsiniz.

Formu doldurduğunuzda durumunun ilgili kurum tarafından değerlendirilir. Eğer yardıma ihtiyacınız tespit edilirse sizinle iletişime geçilerek yardım evinize ulaştırılır. Bu nedenle formu eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olun.

Başvuru formunda yanıltıcı ve gerçek olmayan bilgiler paylaşan kişilere cezai işlem uygulanır. Eğer yardım aldığı da tespit edilirse yardım kesilerek o zamana kadar aldığı yardımlar yasal faizleri ile birlikte geri alınıyor. Bu tarz yaptırımlara maruz kalmamak için formu doğru okuyun ve bilgileri eksiksiz girin.

E-Devlet Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda linki tıklayarak kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizle kolaylıkla e-devlet şifresi alabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun  Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

E-Devlet Hane Yardımı Başvuru Sorgulama

E-devlet üzerinden başvuru sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, vakıflar için aşağıda ki linki tıklayarak başvuru sorgulama işleminizi gerçekleştirin.

Hane Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

Yardım için başvuruda bulunan birçok kişinin aklında Hane Yardımı Teslim edilebilir ne demek sorusunun cevabı var. Hane yardımı teslim edilebilir ne demek sorusuna cevap vermek gerekirse; kişinin başvurusunun kurum tarafından kabul edildiği ve yardımın kısa sürede ilgili aileye teslim edileceği anlamına geliyor.

Örneğin şartlı doğum yardımı, SED veya şartlı eğitim yardımına başvuran bir kişinin başvurusunun onaylandığına, yakın bir zamanda da yardımın hesaba yatırılacağına işarettir. Ayrıca bakınız;

Bu paraların PTT hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını aşağıda ki bağlantıdan kontrol edebilirsiniz.

Linke tıkladığınızda “Ödenecek Kayıt Bulunamadı” ibaresi ise karşılaşırsanız, bu ifade başvurunuzun kabul edilmediği ve hesabınıza herhangi bir yardım yatırılmadığı anlamına gelir.

Hane Yardımı Teslim Edildi ve Tamamlandı Ne Demek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, belediyelerin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ve diğer kurumların yardımlarına başvuran kişiler e devlet başvuru sorgulama ekranında “hane yardımı teslim edildi” ifadesi ile karşılaşabiliyor.

Bu ifadeyi gördüğünüzde bilin ki yardım hesabınıza yatırılmıştır veya hane yardımı evinize teslim edilmiştir.

Örnek vermek gerekirse yardım evinize veya hesabınıza ulaştıktan sonra e-devlet sorgulama ekranına girdiğinizde “hane yardımı teslim edildi” ibaresini görürsünüz.

Hane Yardımı Ne Zaman Sonuçlanır?

Eğer hane yardımı için başvuruda bulunduysanız genellikle 1 ay içinde sonuçlanıyor. Ancak yardım talebinde bulunanların sayısı ve yardım türüne göre bu süreç bir kaç hafta daha uzayabilir.

Eğer belediyelere başvuruda bulunduysanız bu süreç biraz daha kısalabilir.

Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapılan başvurular, kişinin ikame ettiği yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı heyeti tarafından değerlendiriliyor. Bu değerlendirmede başvuru sahibi tarafından teslim edilen evraklar büyük bir titizlikle incelenir ve yardıma gerçekten ihtiyacı olup olmadığı suistimallere mahal vermemek için incelenir ve sonrasında listeler hazırlanır.

Değerlendirme kurulu gerekli gördüğünde aileye sosyo-ekonomik bir inceleme de başlatabilir. En son tüm her şey tamamlandığında ise gerekli sosyal destek sağlanır. Bu nedenle belediyelere göre süreç biraz daha uzamaktadır.

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Hane yardımları sürelerinin müracaat edildiği kuruma göre değişkenlik gösterebileceğini şimdiden hatırlatalım.

Mutlaka Okuyun  Para Yardımı Yapan Dernekler ve Kurumlar

Eğer ki başvuruda bulunan ailenin mali dengesi çok kötü ise ve heyet her ay düzenli olarak yardım yapılması gerektiği kanaatine vardıysa bu yardımlar her ay düzenli olarak yapılır.

Ancak dönemsel yardımlar ise sadece ilgili olduğu dönemlerde yapılır. Örneğin eğitim yardımı, doğalgaz yardımı gibi.

Bu nedenle hane yardımı kaç ayda bir verilir sorusunun cevabı net değildir.

Hane Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Hane yardımlarının ayın kaçında yatıyor sorusuna net bir tarih vermek doğru olmaz, ancak bazı ipuçları verebiliriz. Örneğin SED yardımı ve iki ayda bir, doğalgaz yardımı dönemsel yapılırken, bazı yardımlar da her ay yapılabilir.

Ayların hangi gününde yatırılacağını ise başvuruda bulunduğunuz kurumun değerlendirmesi sonucu ortaya çıkan bir kavramdır. Tüm başvurulardan sonar hangi aileye hangi gün yardım edileceği kurum tarafından belirlenir.

Daha fazla bilgi için Alo 183 ve Alo 144 sosyal destek hatlarından yardım alabilirsiniz.

Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Eğer başvuruda bulunduysanız ve e-devlet sorgulama ekranında “hane yardımı kapsam dışına çıktı” ifadesini görürseniz; anlamı kişinin başvurusunun onaylandığını ve yakında yardımdan faydalanacağınızı ifade eder.

Örneğin eğer doğalgaz yardımı için başvuruda bulunduysanız kısa zamanda bu yardımın hesabınıza yatırılacağı, gıda yardımı için başvuruda bulunduysanız yakın zamanda evinize yardımın teslim edileceği anlamına geliyor.

Yani sanıldığı gibi olumsuz gibi görünen bir durum yok.

Hane Yardımı Kapsam Dışı Ne Demek?

Hane yardımı kapsam dışı, kişinin sosyal yardım başvurusunun kabul edilmediği ve yardımdan hiç bir şekilde yararlanamayacağı anlamına geliyor. Böyle bir durum, gerekli şartların taşınmadığı başvurularda kendisini gösterir.

Fakat böyle bir durumla karşılaşırsanız tekrar başvuru yapmaktan çekinmeyin. Bunun sebebi sadece şartları taşımadığınızdan kaynaklanmaz, aynı zamanda teslim edilen evraklarda ki eksikliklerden de kaynaklanabilir.

Hane Yardımı Reddedildi, Feshedildi Ne Demek?

Hane yardımı reddedildi; kişinin yardım talebinin kabul edilmediğini,

Hane yardımı feshedildi; kişi yardım alıyorsa yardımların kesildiğini ifade eder.

Hane Yardımı Ne Kadar?

Hane yardımının ne kadar olduğu ile ilgili net bir bilgi vermek şu aşamada doğru olmayabilir. Çünkü yardım miktarını etkileyen bir çok faktör var.

Örneğin belediyeye yardım talebinde bulunduysanız belediyenin bütçesi, yardım için ayırdığı kaynak, ailenin muhtaçlık seviyesi vb. durumlar yardım miktarını ve tutarını etkileyebilir.

Hane Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Her yardımda olduğu gibi hane yardımı alabilmeniz içinde başvuru yapacağınız ilgili kuruma hazırlamanız ve teslim etmeniz gereken bazı belgeler bulunuyor. Hane yardımı için gerekli belgeler;

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin ailesine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Başvuru sahibinin aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru sahibinin aile bireylerine ait ikametgah belgesi
 • Başvuru sahibinin aile bireylerine dair SGK’dan alınması gereken gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen yoksulluk belgesi
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Engelli bireyler için güncel engelli raporu
 • Yeni doğan bebekler için doğum raporu ve kimlik belgesi
 • Afetzede vatandaşlar için bilirkişi raporu ve ikametgah
 • Hane yardımı başvuru formu ya da dilekçesi

Bu içeriğimizde hane yardımı teslim edilebilir ne demek sorusunun cevaplarını vermeye çalıştık. Eğer sizlerde hane yardımı teslim edilebilir ne demek konusu ile ilgili yorumunuz varsa konu altından lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

5/5 - (1 oy)

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu