Sosyal Yardımlar

Şartlı Doğum Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Şartlı Doğum Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Anne olmak, hayatın en büyük mucizelerinden biridir. Ancak, anne adayları için maddi sorunlar, bu mutlu sürecin gölgesinde kalmasına neden olabilir. Neyse ki, ülkemizde devlet tarafından sunulan şartlı doğum yardımı, anne adaylarının doğum öncesinde ve sonrasında ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı oluyor. Peki, şartlı doğum yardımı nedir ve nasıl başvurulur? Tüm detaylarıyla bu yazıda inceleyeceğiz

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi aileler için bir çok sosyal yardım programı hayata geçirildi. Bunlardan biri de şartlı doğum yardımı. Kendisinin ve eşinin düzenli geliri olmayan ihtiyaç sahibi anne adayları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurup şartlı doğum yardımı alabilir. Ancak ön koşullardan biri de doğumun mutlaka yetkili bir hastaneden birinde gerçekleşmiş olması gerekiyor.

Bizlerde bu yazımızda şartlı doğum yardımından yararlanmak isteyen anne ve anne adayları için şartlı doğum yardımı nasıl alınır, şartlı doğum yardımı kimlere verilir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Lütfen sonuna kadar okuyun.

Şartlı doğum yardımı nedir?

Şartlı Doğum Yardımı, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından yürütülen bir sosyal yardım programıdır. Bu program kapsamında, anne adaylarına doğum öncesinde ve sonrasında maddi destek sağlanır.

Şartlı Doğum Yardımı, belirli koşulların yerine getirilmesi halinde verilir ve yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin başvuruları ilgili kurumlarca değerlendirilir.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken ilk adımı atın – 2023 Maddi Yardım Başvurusu hakkında bilgi sahibi olun!

Bu yardım programı sayesinde, anne adaylarına sağlık hizmetleri ve bebeklerinin ilk ihtiyaçları için gerekli malzemelerin temini konusunda destek olunur.

Mutlaka Okuyun  Özel Hastane Doğum Ücretleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli ve yoksul anne adaylarına hamilelikleri boyunca ödenen bir yardım parası türüdür.

Ancak anne adaylarının bu yardımdan yararlanabilmeleri için Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş yetkin hastanelerde ki kontrollerine gitmeleri ve doğumunda bu hastanelerden birinde gerçekleşmesi gerekir.

Aksi bir durumda ise ödemeler bakanlık tarafından durduruluyor. Düzenli kontrollerin amacı ise hem annenin hem de bebeğin sağlığını korumak.

Doğum Yardımı Ne Kadar 2023?

Şartlı doğum yardımı annelere hamilelik boyunca ödenir ve aylık 45 tl’dir.

Şartlı Doğum Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı doğum yardımı başvurusunda bulunmak istiyorsanız aşağıda ki şartları taşımanız gerekiyor:

 • Başvuru sahibi annenin ve eşinin düzenli bir sigortalı işinin ve gelirinin mevcut olmaması,
 • Anne adayının şartlı doğum yardımına bebeğin doğum tarihi öncesinde başvurmuş olması,
 • Anne adayının Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde sağlık kontrollerine aksatmadan gitmesi,
 • Anne adayının ve ailesinin yoksul ve muhtaç olduğunun başvurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyeti tarafından onaylanmış olması.

Eğer yukarıda ki şartları taşıyorsanız şartlı doğum yardımına başvuruda bulunabilirsiniz.

Şartlı Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yardıma başvurmak için belirtilen şartları öncelikle taşımanız gerekiyor. Sonrasında ikametgahınızın bulunduğu ilçede ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru şartlarını taşıyan anne adayları, ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip, şartlı doğum yardımına başvurabiliyorlar.

Ön başvuru için Alo 183 veya Alo 144 Sosyal Destek Hatlarını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca e-devlet platformu üzerinden de bu yardım türü için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunmak için aşağıda ki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Doğum Yardımı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bu yardıma başvuruda bulunmak isteyenlerden istenen belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Başvuru sahibi anne adayına ait TC kimlik kartı
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Ev kira kontratı
 • Anne adayının ve diğer hane bireylerinin işsiz olduklarına dair SGK’dan alınması gereken gelirsizlik belgesi
 • Yeni doğum yapmış anneler için bebeklerine ait kimlik kartı ve doğum belgesi
Mutlaka Okuyun  Para Yardımı Yapan Dernekler ve Kurumlar

Yukarıda ki belgeler haricinde ek belgeler de istenebilir. Teslim edilmesi gereken ek belgeler; hanede yaşayan bireylerin veya annenin çalışmalarına engel teşkil eden özel bir durum olmadığına göre değişebilir.

Değişen şart ve koşullara göre ek belgeler istenebileceğinden Alo 183 veya Alo 144 Sosyal Destek hatlarını arayarak istenebilecek ek belgeler için bilgi alabilirsiniz.

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

Kendisinin veya eşinin (eğer doğum gerçekleşmeden boşanma durumu varsa mahkeme kararı mutlaka verilmelidir) düzenli geliri olmayan, muhtaç anne adayları gerekli şartları taşımaları durumunda doğum parası alabilirler.

Ayrıca annenin doğum zamanına kadar şartlı doğum yardımı alabilmeye devam edebilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş günlerde mutlaka sağlık kontrollerine gitmesi gerekiyor. Peki anne adayları hangi sıklıkla sağlık kontrollerine gitmelidir:

 • İlk 14.haftaya kadar
 • 18.ve 24. haftalar
 • 28. ve 32. haftalar
 • 36. ve 38. haftalar

Hanedeki anne adayı yukarıda bahsettiğimiz 4 izlem takibine katıldığı sürece bu yardımdan yararlanmaya devam edebilir.

Şartlı Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Şartlı Doğum Yardımı almak için e-Devlet sistemi üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gerekli belgelerle birlikte başvuru yapılması gerekiyor. Eğer başvuruyu e-devlet üzerinden yapacaksanız aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

 1. Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapın. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden veya e-Devlet kapısındaki mobil imza veya e-imza seçeneklerinden birini kullanarak şifre alabilirsiniz.
 2. E-Devlet sistemi üzerinden “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” sayfasına gidin.
 3. “Şartlı Doğum Yardımı Başvurusu” seçeneğini seçin.
 4. İstenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Başvuruda istenebilecek belgeleri hazırlayın ve sisteme yükleyin.
 5. Başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvurunun durumunu takip edebilirsiniz. Başvurunuzun onaylanması halinde, yardım tutarı belirlenen banka hesabınıza veya PTT şubesine yatırılacaktır.

Doğum Yardımı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Şartlı Doğum Yardımı başvuru formu e-Devlet sistemi üzerinden doldurulmaktadır. Bu nedenle, başvuru formuna doğrudan erişim sağlamak mümkün değil. Ancak, aşağıdaki adımları izleyerek başvuru formunu doldurabilirsiniz:

 1. Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapın. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden veya e-Devlet kapısındaki mobil imza veya e-imza seçeneklerinden birini kullanarak şifre alabilirsiniz.
 2. E-Devlet sistemi üzerinden “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” sayfasına gidin.
 3. “Şartlı Doğum Yardımı Başvurusu” seçeneğini seçin.
 4. Karşınıza çıkan formu doldurun. Formda adınız, soyadınız, kimlik bilgileriniz, doğum tarihiniz, eşinizin çalışma durumu ve gelir bilgileriniz gibi kişisel bilgileriniz istenecektir.
 5. Ayrıca, başvuru esnasında istenebilecek diğer belgeleri hazırlayarak, e-Devlet sistemi üzerinden başvuru sırasında sisteme yükleyin.
 6. Formu tamamladıktan sonra, başvurunuzu onaylayın ve gönderin.
Mutlaka Okuyun  ALO 153 Sosyal Yardım Başvurusu

Başvurunuzun sonucunu e-Devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Eğer başvurunuz onaylanırsa, yardım tutarı belirtilen banka hesabınıza veya PTT şubesine yatırılacaktır.

Şartlı Doğum Yardımı Kimlere Verilir?

Bu yardım türü ülkemizde düşük gelirli ailelerde yaşayan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespit edilen annelere verilen bir sosyal yardım programıdır. Bu yardım, belirli kriterleri sağlayan anne ve anne adaylarına verilir. Bu kriterler şunlardır:

 1. TC vatandaşı olması
 2. Annenin geliri belirli bir düzeyin altında olmalı
 3. Annenin eşi çalışmamalı veya eşinin geliri belirli bir düzeyin altında olmalı
 4. Yardım, annenin ilk defa doğum yapması durumunda verilir.
 5. Anne, doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) herhangi bir sigortalılık hizmeti almamış olmalı
 6. Annenin doğum yaptığı tarih itibariyle çocuğunun nüfusa kaydedilmiş olması gerekmektedir.

Yukarıdaki kriterleri sağlayan kadınlar, Şartlı Doğum Yardımından yararlanabilirler. Ancak, belirtilen kriterleri sağlayan her kişinin yardım alacağı anlamına gelmez. Şartlı Doğum Yardımı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenen bir takvim doğrultusunda belirli dönemlerde verilir ve yardım miktarı da belirli bir düzeydedir.

Şartlı Doğum Yardımı Ne Kadar 2023?

2023 yılı için yardım bedeli;

Anneleri sanlı doğum ya da ölü doğum şeklinde hastanede gerçekleşmesinin ardından tek seferlik olarak PTT veya banka hesabına 100 tl olarak yatırılıyor. Lohusalık yardımı dahilinde ise iki sefer 45 tl yani toplamda 90 tl yatırılıyor.

Şartlı Doğum Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Bunun için Alo 183 veya Alo 144 Sosyal destek hatlarını kullanabilirsiniz.

Şartlı Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama

Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz numaraları arayarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Aynı zamanda başvuruda bulunduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı arayarak veya giderek de öğrenebilirsiniz.

Ayrıca e-devlet platformu üzerinden de başvuru sonucunuzu takip edebilirsiniz. Sorgulamak için aşağıda ki linki tıklayabilirsiniz.

Şartlı Doğum Yardımı Ne Zaman Yatar?

Doğumun gerçekleşmesinin ardından en geç 1 ay içinde annenin verdiği banka hesabına veya adına PTT şubesine yatırılıyor. Ödeme ölü doğum gerçekleşse dahi yapılır.

Doğum Yardımı Nereye Yatar?

Doğum yardımı ödemesi annenin verdiği banka hesabına veya PTT şubesine yatırılıyor.

İçeriği oylayın

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu