Güncel Bilgiler

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları 2023: Günümüzde bilgiye erişim ve dijital teknolojilere erişim, toplumun her kesimi özellikle de eğitim gören genç bireyler için giderek daha önemli hale geldi. Teknolojinin sunduğu fırsatlardan mahrum kalan kişiler, eşitlik ilkesine aykırı bir durumla karşı karşıya kalabiliyor.

Ancak Türkiye’nin ileri görüşlü, eğitimsel ve toplumcu yaklaşımı, bu eşitsizliği ortadan kaldırmak için büyük adımlar attı ve atmaya da devam ediyor. Bu adımlardan biri de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ücretsiz tablet dağıtımı programıdır.

Eğitim gören öğrencilerin eğitimlerinde teknolojik imkanlardan faydalanmalarını sağlayarak, onların geleceğe daha donanımlı ve işlevsel bir şekilde hazırlanmalarını hedefleyen bu program, 2023 yılında da büyük bir özveriyle devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın vizyonu ve eğitime verdiği değer, ücretsiz tablet başvurusuyla somut bir şekilde ortaya konuldu. Ücretsiz tablet başvurusu yapmak için belirlenmiş olan şartlar doğrultusunda, maddi imkânları sınırlı olan öğrencilerin bu fırsattan yararlanması hedeflenmektedir.

Ancak ücretsiz tablet başvurusu sadece bir teknolojik araç sağlama amacını taşımamaktadır. Bu program, eşitsizlikleri azaltmanın yanı sıra, dijital becerilere sahip nesillerin yetişmesine de katkı sağlıyor. Öğrenciler, tabletler aracılığıyla internete erişebilme ve çeşitli eğitim uygulamalarını kullanma imkânına kavuşuyor. Böylece, bilgiye erişim kolaylaşmakta, öğrenme süreci daha interaktif ve keyifli hale geliyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana ücretsiz tablet dağıtımı son hızıyla devam ediyor. Yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin eğitim gören çocuklarına okul idaresi tarafından tabletleri teslim edildi.

Eğitimin her bir öğrenciye eşit şekilde sunulması ve dijital dönüşümle ilerlemenin sağlanması, ülkenin geleceği için büyük bir adımdır. Makalemizin devamında, MEB ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır? MEB tablet başvurusu yapmak için gerekli şartlar nelerdir? Tablet başvurusu formu nedir? Bedava tablet başvurusu hakkında bilmeniz gerekenler ile ilgili konuları detaylı bir şekilde ele alacak, bu önemli girişimin ülkenin genç nesillerine sağlayacağı fırsatları sizlere aktaracağız. Yazımızı sonuna kadar mutlaka okuyun.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

MEB bedava tablet başvurusu ile ilgili internette bir çok yanlış bilgi bulunuyor. Öncelikli olarak şunu belirtelim ki online olarak “tablet başvurusu yap” gibi bir seçenek yok. MEB bedava tablet başvurusu için eğitim gören öğrencilerin herhangi bir yere başvurmaları gerekmiyor. Yoksul ve dar gelirli ailelerin çocuklarına MEB ücretsiz tabletleri zaten dağıtıyor.

Mutlaka Okuyun  Öğrenci Okul Numarası Öğrenme

MEB’in kendi veri tabanında yoksul ve ihtiyaç sahibi olarak kayıt altına alınmış öğrenciler için tablet dağıtım programı bulunuyor. Şayet eğitim gören çocuğunuz için tablet dağıtımı olmadıysa ve ihtiyacınız varsa bunu okul yönetimi veya İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşerek çözüme kavuşturabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı haricinde yoksul ve ihtiyaç sahibi aileler, bulundukları yerde ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya yerel belediyelere ücretsiz tablet için başvuruda bulunabilirler. MEB ihtiyaç sahibi öğrencileri tespit ederken, SYD ve belediyeler sosyal yardım programına dahil olan ailelerin öğrencilerine öncelik veriyor.

Bu nedenle bedava tablet başvurusu yapmak istiyorsanız, MEB harici ikametgahınızın bulunduğu yerde ki yerel belediyeye veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek burada tablet başvurusu formu doldurmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu kurumlarda ayrıca sadece ücretsiz tablet değil aynı zamanda kırtasiye ve burs yardımı için de destek alabilirsiniz.

Ayrıca MEB ücretsiz tablet başvurusu ile ilgili bilgi almak için 444 06 32 destek hattını arayabilirsiniz.

MEB Ücretsiz Tablet Kimlere Verilir?

Program kapsamında bugüne kadar 710 bin öğrenciye MEB tarafından bedava tablet dağıtıldı. Bakanlık öncelikle geliri olmayan veya dar gelirli sınıfta bulunan ailelerin çocukları için tablet desteğinde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Muhtaçlık sınırının altında, geliri olmayan veya geliri varsa da bu gelirin güncel asgari tutarın 1/3’ünden az olan aileler için bedava tablet dağıtılıyor. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile belediyelerden sosyal yardım alanlar da bu destekten yararlanabiliyor.

MEB Ücretsiz Tablet Başvuru Şartları Nelerdir?

MEB ücretsiz tabletler yukarıda da belirttiğimiz gibi muhtaçlık sınırının altında, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına veriliyor. MEB ücretsiz tablet başvuru şartlarını özetleyecek olursak;

Mutlaka Okuyun  Yeni Kimlikte Cüzdan No Nerede Yazar?

 • TC vatandaşı olmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • İlköğretim, ortaöğretim ya da lise öğrencisi olmak (Üniversite öğrencilerine ücretsiz tablet verilmiyor. Program sadece 12. sınıfa kadar olan öğrenciler için geçerli).
 • Hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması.

Yukarıda i şartları taşıyan ve MEB veri tabanında bu bilgiler yer alan ailelerin okuyan öğrencilerine ücretsiz tablet dağıtılıyor. Bunun için herhangi bir yere başvuruda bulunmanız gerekmiyor.

Belediyelerden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan eğitim ve burs yardımı, giysi yardımı, kırtasiye yardımı gibi sosyal destek alan öğrencilere ücretsiz tabletler, MEB tarafından herhangi bir tablet başvurusu gerekmeksizin yapılıyor. Ayrıca MEB harici saydığımız kurumlarda ücretsiz tablet dağıtımı yapabiliyor.

MEB Hangi Marka Tablet Dağıtıyor?

MEB Hangi Marka Tablet Dağıtıyor

MEB, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına Samsung ve General Mobile marka tablet dağıtıyor. Bir çok kişinin merak ettiği “Apple marka tablet dağıtılacak mı?” sorusunun cevabını vermek gerekirse Bakanlığın bu marka ile bir anlaşması bulunmuyor ve Android işletim sistemli tablet dağıttığı için sadece bu işletim sistemine sahip markalar ile anlaşma yapıyor.

MEB Ücretsiz Tablet Dağıtımı Halen Devam Ediyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı en son 12-18 Nisan 2023 tarihleri arasında ücretsiz tablet dağıtımında bulundu. Bu tarihten sonra herhangi bir dağıtım yapmadı.

Öğrenciler de yeni eğitim ve öğretim döneminde ücretsiz tablet dağıtılıp dağıtılmayacağını merak ediyor. MEB tarafından böyle bir bilgi geldiğinde buradan paylaşacağız.

Bu nedenle sayfamızı sık kullanılanlara ekleyerek veya bildirimleri aktif ederek anında haberdar olabilirsiniz. Gelen habere göre konuda güncelleme olacaktır.

MEB Bedava Tablet Dağıtımı 2023 Ne Zaman?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi en son Milli Eğitim Bakanlığı ücretsiz tablet dağıtımını 12-18 Nisan 2023 tarihleri arasında 62 ilimizde gerçekleştirdi. 2023-2024 eğitim yılı için MEB tarafından tablet dağıtımı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Daha önce dağıtılan tabletlerle ilgili verileri paylaşacak olursak;

Aralık-Ocak döneminde 1.-8. fazlarda 300 BİN adet ücretsiz tablet dağıtıldı.

ilk fazdan 8. faza kadar 300 bin adet tablet dağıtımı gerçekleştirildi.

Mart ayındaki 9. faz dağıtımlarda 68.241 tablet dağıtıldı.

Mart ayında ki 9. faz dağıtımında toplamda 68.241 adet tablet dağıtıldı.

Nisan ayındaki 10. faz dağıtımlarda 27.445 adet ücretsiz tablet dağıtıldı

10. faz dağıtımların büyük çoğunluğu ortaokul öğrencileri için yapıldı.

Mutlaka Okuyun  Devlet Gözlük için Ne Kadar Ödüyor?

Nisan ayındaki 12. faz dağıtımlarda 34.445 adet ücretsiz tablet dağıtıldı.

Nisan ayında MEB tarafından dağıtılan ücretsiz tablet sayısı 34.445 adet. Ayrıca bu tabletlerde 25 GB internet paketi bulunuyor.

Yapılan bu 12. faz dağıtımı ile ülke genelinde toplamda 700 bin öğrenciye ücretsiz tablet ulaştırılmış oldu.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Telefon Numarası Nedir?

MEB ücretsiz tabletler, MEB’in kendisi tarafından herhangi bir başvuru olmadan gerçekleştiriliyor. Yine de bilgi almak isterseniz 444 06 32 destek hattını arayabilirsiniz. Ancak bu hat üzerinden tablet başvurusu yapılmadığını da hatırlatalım.

MEB Tablet İnterneti Kaç GB?

Tabletlerde 25 GB internette hediye geliyor. ECA ders içeriklerini ve diğer ödevleri içerisinde hediye gelen internet ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

MEB Tablet Başvurusu Formu

Tablet almak isteyen öğrencilerin merak ettiği konulardan birisi de MEB Tablet Başvuru formu. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tablet başvurusu formu diye bir form bulunmuyor. Yani online olarak MEB tarafından herhangi bir başvuru ekranı yok.

Ayrıca e-devlet platformu üzerinden de tablet başvurusu yapılamıyor.

MEB Ücretsiz Tablet Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

MEB bedava tablet dağıtımı için herhangi bir başvuru formu bulunmadığını söylemiştik. Ücretsiz tablet yardımı almak için herhangi bir formu doldurmanıza gerek yoktur.

MEB Dışında Tablet Desteği Nereden Alabilirim?

Eğer MEB tarafından ücretsiz tablet desteği size sağlanmadıysa aşağıda ki kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Belediyeler
 • Kızılay
 • Yardım dernekleri

Kardeşlerin Her Birine Ücretsiz Tablet Veriliyor Mu?

Aynı ailede birden fazla kardeş varsa MEB tarafından aynı aileye birden fazla tablet desteği veriliyor.

MEB Ücretsiz Tablet ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

 • Yanlış 1: İnternet üzerinden başvuru yapılabiliyor.
 • Doğru 1: Tablet başvurusu için online bir platform bulunmuyor.
 • Yanlış 2: Ücretsiz tablet için başvuru formu doldurmanız gerekiyor.
 • Doğru 2: Böyle bir form bulunmuyor. MEB bu tespiti kendisi yaparak ücretsiz tablet desteği sağlıyor.
 • Yanlış 3: MEB ücretsiz tablet sorgulaması yapılabiliyor.
 • Doğru 3: İnternette size tablet çıkıp çıkmadığına dair herhangi bir bilgiye ulaşabileceğiniz online platform bulunmuyor.
 • Yanlış 4: Tablet desteği için tespit MEB tarafından değil, SYD tarafından yapılıyor.
 • Doğru 4: Ücretsiz tablet dağıtımını MEB tespit etmektedir. Başka bir kurumun böyle bir tespit yapma yetkisi yok.
 • Yanlış 5: Ücretsiz tablet hakkınız çıkmadıysa herhangi bir başvuruda bulunamazsınız.
 • Doğru 5: Tablet desteği çıkmadıysa okul idaresine veya İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirimde bulunabilirsiniz.
 • Yanlış 6: MEB ücretsiz tablet her öğrenciye verilmektedir.
 • Doğru 6: Tabletler her öğrenciye değil, sadece ihtiyaç sahibi öğrencilere verilir.
 • Yanlış 7: Üniversite öğrencilerine ücretsiz tablet verilmektedir.
 • Doğru 7: Tabletler sadece ihtiyaç sahibi ilköğretim, ortaokul ve lise öğrencilerine verilmektedir.

Daha fazla bilgi almak için MEB’in sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Acil yardıma ihtiyacınız varsa Her aileye 500 tl yardım başvurusu veya maddi yardım başvurusu nasıl yapılır başlıklı konularımızı mutlaka okuyun.

İçeriği oylayın

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu