Güncel Bilgiler

Ankara Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor mu?

Ankara Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor mu? Ne zaman yatar? Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara’da ikamet eden dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişiler için dağıtılan Ankara kart (başkent kart) adında ki karta yüklenen gıda yardımı ve paralar ile aileler gıda ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Pos cihazının mevcut olduğu ve tıpkı kredi kartı gibi kullanılabilen Ankara kart, sadece Ankara ili sınırlarında geçerli değil. Aynı zamanda bu kart ile herhangi bir ilde içinde ki bakiyeye göre marketlerden gıda alışverişinizi yapabilirsiniz.

Üstelik sadece market alışverişi değil bununla birlikte kırtasiyelerde, benzinliklerde ve toplu taşıma araçlarında da içinde ki bakiyeye göre Ankara kartı kullanabilirsiniz.

Anlaşılacağı gibi kart sahipleri, Ankara karta yüklenen bakiye ile temel ihtiyaçları ile birlikte diğer ihtiyaçlarını da karşılayabiliyorlar.

Ancak Ankara kart ile ilgili insanların aklında birçok soru işaret var. Bizlerde bu yazımızda Ankara Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor mu? Ankara kart yardımı kaç ayda bir veriliyor gibi soruların cevaplarını tüm detayları ile ele alacağı. Lütfen sonuna kadar okumayı ihmal etmeyin. Ankara Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor mu sorusunun cevabına geçmeden önce bazı önemli noktaları başlıklar halinde inceleyelim.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Ankara kart almanın tabi ki bazı şartları bulunuyor. Eğer Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden maddi yada sosyal yardım alıyorsanız, Ankara kart için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ankara kart sahibi olmak istiyorsanız bunun için yapmanız gereken Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmet binası A Blokta ki Başkent Kart bürosuna başvurmak. Aynı zamanda başvurular online olarak da yapılabiliyor. Online olarak başvuruda bulunmak istiyorsanız sosyalhizmetler.ankara.bel.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun  Sobalık Odun Fiyatları – 1 Ton Odun Fiyatı

Ankara Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Ankara kart yardımına ihtiyaç sahibi yani muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar, hane halkı kişi başı aylık geliri güncel asgari ücretin 1/3 ünden az olanlar başvurabiliyor. Bununla birlikte kimlere Ankara kart verilebileceğine özetle bakacak olursak;

 • İşsiz ve muhtaç vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • En az %40 engel oranına sahip olan ve engeli dolayısıyla çalışamayanlar
 • Kronik rahatsızlığı bulunanlar
 • Eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış olan dul kadınlar
 • Gazi ve şehit yakınları
 • Afetzedeler
 • 65 yaş ve üstü kimsesiz vatandaşlar

Yukarıda saydığımız maddelerden de anlaşılacağı üzere bu tarz bir durumunuz varsa ve maddi anlamda zorluk yaşıyorsanız Ankara karta başvuruda bulunabilirsiniz.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

Ankara Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor mu sorusu ile birlikte en çok merak edilen diğer soru Ankara Kart Başvuru Şartları Nelerdir? Başvuru şartlarını kısaca özetleyecek olursak;

 • TC vatandaşı olmak
 • Ankara il sınırlarında ikamet ediyor olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • Hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması
 • Kendinden talep edilen belgeleri zamanında teslim etmek

Yukarıda saydığımız şartları taşıyan herkes Ankara kart (Başkent kart) başvurusunda bulunabilir.

Ankara Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ankara Kart için her başvuru tabi ki kabul edilmiyor. Bunun için bazı belgelerin tamamlanması gerekiyor. Ankara sosyal yardım kartı başvurusunda bulunan herkesten başvuru sebebine göre belgeler isteniyor. Ankara kart başvurusu için gerekli belgeler;

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınabilen muhtaçlık belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına dair belgeler
 • SGK’dan hane bireyleri için alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Ek belgeler (ek belgeler, ailede yaşayan kişilerin örneğin çalışmalarına engel olan özel bir durum varsa, bunun için ek bir belge istenebilir).

Maddi ihtiyacınız varsa, nasıl ve nereye başvuracağınızı bilmiyorsanız Her Aileye 500 tl yardım başvurusu başlıklı yazımıza mutlaka göz atın.

Mutlaka Okuyun  Gsb Wifi Çıkış (En Doğru Yöntem)

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Online olarak ya da Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne giderek başvuruda bulunacaksanız doldurmanız gereken bir form bulunuyor. Başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız Ankara sosyal yardım kartı başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız oldukça önemli.

İlgili Makaleler

Yardıma ihtiyacı olmadığı halde kart başvurusunda bulunup başvurusu kabul edilenler, eğer kullanmışlarsa ve sonradan belediye tarafından durum fark edilirse cezai işlem uygulanıyor.

Bu ceza, yapılan yardımın yasal faizleriyle geri alınması ve sosyal yardımlara başvurusunun olumsuz sonuçlanabilmesi sonucunu doğurabiliyor.

Gıda yardımı almak istiyorsunuz ancak nasıl başvuruda bulunacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman 700 TL Gıda Yardımı Başvuru Formu yazımıza göz atmayı unutmayın.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Ankara kart başvuru sonucunuzun olumlu veya olumsuz sonuçlandığını öğrenmek için Anakara Belediyesi Beyaz Masa hattı olan Alo 183’ü arayabilirsiniz. Sonucu aynı zamanda belediyeye giderek de öğrenebilirsiniz.

Ankara Kart Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Ankara Kart başvuruları genellikle 2 hafta içinde olumlu veya olumsuz sonuçlanıyor. Ancak yoğunluk çok varsa bu süreç uzayabiliyor. Sonuç olumlu da olsa olumsuz da olsa kişilerin başvuru formunda belirttiği telefona SMS olarak bildiriliyor.

Bu nedenle Ankara sosyal yardım kartı başvuru formu doldururken yazdığınız iletişim numaranızı tekrar tekrar gözden geçirin.

Ankara Kart Nelerde Geçerli?

Ankara kartta kredi kartı ve banka kartı özelliği olduğundan POS cihazı olan tüm market ve mağazalarda kullanılabilir. Bunun için mağazanın Ankara’da olma şartı da bulunmuyor.

Aynı zamanda giyim mağazaları, kırtasiye ve yakıt istasyonları da Ankara kart kullanılabilen iş yerlerinden. Ayrıca su, doğalgaz ve elektrik faturaları da bu kartla ödenebiliyor.

Ankara Başkent Kart’tan Para Çekebilir miyim?

Ankara kartın kredi kartı ve banka kartı özelliği taşıdığını yukarıda söylemiştik. Bu nedenle kartınızda bulunan nakit parayı çekebilir, havale/EFT ile başka karta gönderebilirsiniz.

Ankara Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ankara kart kullanıcısıysanız bakiye sorgulama işlemini herhangi bir bankanın bankamatiğinden yapabilirsiniz. Ayrıca Ankara kart mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirerek de bakiye sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. İndirmek için ;

Eğer online olarak bakiye sorgulama işlemi yapacaksanız aşağıda ki linkten kolaylıkla yapabilirsiniz;

Ankara Kart Yardım Ne Zaman Yatacak?

Ankara kart sosyal yardım kartına ne zaman para yatırılacağı yatırılacak olan yardım türüne göre değişkenlik gösterebilir. Verilen yardımlardan örnek vermek gerekirse;

Mutlaka Okuyun  BİM Yağ Fiyatları Güncel Sole 5 lt Fiyatı

*2022 yılında doğalgaz yardımı dört sefer 500 tl şeklinde toplam da 2000 tl olarak yatırılmıştı. 2023 yılı içinde ise ilk olarak Ocak ayında 500 tl yardım ödemeleri yapıldı. Mayıs ayı bitmeden veya Kasım ayı gibi de kalan miktarın yatırılması bekleniyor.

*Kırtasiye yardımları 2022 yılı için Eylül ve Ekim aylarında 300 tl olarak yapıldı.

*Her ay ise ihtiyaç sahipleri için et yardım parası yatırılıyor. Yatırılan bu para ile ihtiyaç sahipleri her ay 1 kilo et alabiliyor. Yapılan yardım temel gıda ürünü olduğundan bu yardım her ay yapılıyor.

*Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi 2023 yılı itibari ile eğitim gören ailelerin çocukları için kantin desteği de başlattı. Bu destekle her bir çocuk için her ay 300 tl kantin desteği sağlanıyor. Bu yardımın eğitim dönemi boyunca (9 ay) devam etmesi bekleniyor.

*Ankara karta yatırılan bir diğer yardım parası ise gıda yardımı. Her 2 ayda bir yatırılan bu para ile ihtiyaç sahibi ailelerin temel gıda ürünlerini almaları amaçlanıyor. Yatırılan miktar ise 2 ayda bir 500 tl (Gıda ürünlerinin fiyatlarının artmasına müteakip yatırılan tutarların artması bekleniyor).

Ankara Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Ankara karta sosyal desteklerin ne zaman yatırılacağı yardım türüne göre değişiyor.

Genellikle doğalgaz yardımları Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında, Kırtasiye yardımları 9 ay boyunca her ay, gıda yardımları ise yıl boyunca iki ayda bir olacak şekilde yükleniyor.

Ankara Kart Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Ankara kart gıda yardımı yukarıda da belirttiğimiz gibi iki ayda bir 500 tl olarak veriliyor.

Ankara Kart Her Ay mı Yatacak?

Ankara Kart yardımı, her iki ayda bir yatırılıyor.

Ankara Kart Ne Kadar Para Veriyor?

Bu sorunun cevabı verilen yardıma göre değişebiliyor. Gıda yardımları her iki ayda 500 tl olacak şekilde belirlenmiş.

Bu nedenle Ankara Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor mu sorusunun cevabını aslında başlık altlarında verdik. Ancak yine de Ankara Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor mu konusu ile ilgili bir çok bilgi kirliliği bulunuyor.

Bu yazımızda Ankara Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor mu sorusu ve diğer merak edilenler ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

İçeriği oylayın

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu