Güncel Bilgiler

Devlet Gözlük için Ne Kadar Ödüyor?

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Veriyor, Devlet Gözlük Camı İçin Ne Kadar Ödüyor, Devlet Gözlük Camını Karşılıyor mu? Devlet Gözlük Camı İçin Ne Kadar Ödüyor? Devlet Gözlük Çerçevesi İçin Ne Kadar Ödüyor? Devlet Gözlük Hakkı Kaç Yılda Bir, SGK Gözlük Hakkı detayları yazımızda.

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? Ülkemizde miyopi, hipermetropi ve diğer göz rahatsızlıklarına sahip olan vatandaşlar, devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde muayene olduktan sonra aldıkları reçetelerle gözlük çerçevesi ve camı temin edebiliyorlar.

Devlet, hastalara gözlük çerçevesi ve camı alabilmeleri için bir miktar yardımda bulunuyor. Ancak bu yardımı alabilmek için yerine getirilmesi gereken belirli koşullar var. Vatandaşlar, devlet yardımını 3 yılda bir kez kullanabilmektedir. Yani kişiler, 3 yıl içerisinde doktora gidip tekrar muayene olmaları ve yeni bir reçete almaları durumunda devlet gözlük yardımından faydalanamıyorlar.

Bu uygulama ile devlet, gözlük yardımını düzenli olarak sunarak vatandaşların göz sağlığını desteklemeyi hedefliyor. Ancak vatandaşlar, gözlüklerini tamamen kendi imkanlarıyla veya özel sağlık sigortaları aracılığıyla da temin edebilirler. Devlet yardımı sadece belirli bir süre ve koşullar dahilinde geçerli olmaktadır.

Bizlerde sizler için gereken tüm araştırmaları yaptık. Dolayısıyla bu yazımızda gözlük camı ya da çerçevesi almayı düşünen hastalar için devlet gözlük için ne kadar ödüyor? Numaralı gözlük cam fiyatları 2023 ne kadar? SGK Gözlük Hakkı vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve bu konuda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’in 16/03/2023 tarihli ve 32134 (Mükerrer) Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla;

  • Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler fiyat listesi güncellenmiştir,
  • Gözlük çerçevelerinin yenilenme süresi 3 yıldan 2 yıla düşürülmüştür
  • Gözlük çerçeve fiyatı 37,80 TL’den %165 Zam Yapılarak 100₺’ye çıkarılmıştır,
  • Gözlük Cam Ödemelerinde dip Fiyat 9,15 TL’den %230 Zam yapılarak 30 TL’ye Çıkarılmıştır
  • 14 yaş ve altı çocuklarda çerçeve yenileme süresi 1 yıl olup 0,25 diyoptrilik değişiklik olması halinde camlar yenilenebilecektir.

Devlet Gözlük Yardımı Hakkından Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde sigortalı bir işte çalışanlar, yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı bir işi olanlar, devlet gözlük ödemesinden faydalanma imkanına sahiptir. Bu kapsamda, SSK’lılar, Bağkur’lu çalışanlar ve Emekli Sandığı’na bağlı olanlar gibi tüm çalışanlar ve emekliler, gözlük çerçevesi ve camı satın alırken devletten bir miktar nakdi yardım almaktadır.

Devlet gözlük yardımı, belirli bir süre sigortalı olarak çalışanlar, yani işverenleri veya kendileri tarafından SGK’ya prim ödeyen kişiler tarafından da talep edilebiliyor. Bu yardımdan yararlanabilmek için bazı şartlar bulunuyor ve bunları özetleyecek olursak;

  1. Sigortalı olmak: Gözlük yardımından faydalanabilmek için kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekiyor. Bu kapsamda SGK’ya bağlı olarak prim ödenen bir işte çalışanlar hak sahibi olabilirler.
  2. Muayene olmak: Gözlük yardımı için kişinin devlet veya özel bir hastanede göz muayenesi olması gerekiyor. Muayene sonucunda doktor tarafından gözlük çerçevesi ve camına ihtiyaç olduğuna dair bir reçete yazılması gerekmektedir.
  3. SGK anlaşmalı gözlükçü: Yardımdan faydalanabilmek için kişinin gözlük çerçevesi ve camını, SGK anlaşmalı gözlükçülerden birinden temin etmesi gerekiyor. Bu şekilde indirimli bir şekilde gözlük alabilmektedir. Yani indirim sadece anlaşması olan gözlükçülerde geçerlidir.
Mutlaka Okuyun  MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirtilen şartları bir arada taşıyan kişiler, devlet gözlük yardımından faydalanabilirler.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> Tek Seferlik Yardım Nedir?

Devlet Gözlük Camı Kaç Yılda Bir Değişir?

Devlet gözlük camı kaç yılda bir değişir sorusuna cevap vermek gerekirse bu süre 3 yıl iken, 2 yılda bir defa da değiştirme hakkı bulunuyor.

Devlet Gözlük Camı için Ne Kadar Ödüyor 2023?

2023 yılında, reçeteye sahip olan hastalara devlet tarafından gözlük yardımı yapılmaktadır. Bu yardım miktarı, gözlük numarasına bağlı olarak değişiyor ve genellikle 20 TL ile 25 TL arasında bir rakamı kapsıyor.

Devletin sağladığı yardım miktarı, gözlük numarasının artışıyla doğru orantılı olarak artmaktadır. Gözlük camları için yapılan devlet yardımı, gözlüğün diyoptri değerine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Buna göre, kişiler satın alacakları gözlüğün diyoptri değerine bağlı olarak 30 TL yardım alabilecekleri gibi, 20 TL veya 25 TL gibi farklı yardım miktarları da alabilirler.

Devlet, gözlük camı için en fazla 30 TL ödeme yapıyor. Bu yardım, gözlük ihtiyacını karşılamak ve vatandaşların göz sağlığını desteklemek amacıyla sunulan bir katkı.

Devlet Gözlük Çerçevesi için Ne Kadar Ödüyor?

Gözlük çerçevesini değiştirmek isteyen vatandaşlara devlet tarafından 2023 yılı için 98 tl pay yardımı yapılıyor. Yapılan yardımın miktarı göz hastalığı türüne göre değişmiyor. Yani miyopi veya hipermetropi hastaları aynı katkı payını alıyor.

Ödenen bu katkı payı hem ithal gözlük çerçevelerinde, hem de yerli üretim gözlük çerçevelerinde aynı ve değişmiyor. Yani menşei ne olursa olsun 98 tl yardım yapılıyor. Gözlük katkı payı alanlar daha sonra gözlük katılım payını ödemekle yükümlü ve sonrasında gözlük cam ve çerçeve yardımı alan kişilerin maaşından kesiliyor.

Bu kesinti emekli maaşı alanlardan yüzde 10, çalışan kişilerden ise yüzde 20 şeklinde.

Devlet Gözlük Camını Karşılıyor Mu?

SGK kapsamında sigortalı olanlar göz muayenesi olduktan sonra anlaşmalı gözlükçülerden gözlük camını alabilirler. Her yıl üfe ve tüfe oranlarına göre yeniden belirlenen gözlük camı bedeli 2023 yılı için 98 tl.

Mutlaka Okuyun  Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Kimlerdir?

Devlet Gözlük Çerçevesi Veriyor Mu?

SGK kapsamında sigortalı olan kişiler, göz sorunu yaşadıklarında muayene olduktan sonra gözlük çerçevesi için anlaşmalı gözlükçülerden gözlük çerçevesi alabilirler.

SGK Gözlük Hakkı Kaç Lira 2023?

Yukarıda da beklirttiğimiz gibi 2023 yılı gözlük katkı payı 98 tl. Gözlük camı için belirlenen rakam ise 15 tl ile 45 tl arasında değişiyor. Örnek verecek olursak;

+2.00 hipermetrop bir hasta için çift cam ücreti 50 tl, gözlük çerçeve ücreti içinde 98 tl ödeme yapıldığını düşünelim. Bu durumda devlet bu kişi için toplam 148 tl ücret ödüyor. Çalışanlardan yüzde 20, emeklilerden de yüzde 10 katılım payı kesiyor. Yani emekli olan bir kişi devletten gözlük yardımı olarak toplamda 133,2 tl, çalışan bir kişi ise devletten gözlük yardımı olarak toplamda 118,4 tl yardım alıyor.

Numaralı Gözlük Cam Fiyatları 2023

Numaralı gözlük camı fiyatları camın cinsine ve özelliklerine göre değişiyor. Kendi standartları arasında 4 sınıf bulunuyor. Bunlar 1,5 stardart cam, yüzde 30 inceltilmiş, yüzde 60 inceltilmiş ve yüzde 70 inceltilmiş.

Gözlük cam fiyatlarını da bu standartlar ve kalite belirliyor. Numaralı gözlük camı fiyatları orta kaliteli bir gözlük camında 300 TL civarında iken kaliteli bir gözlük camı tercih ettiğiniz zaman bu fiyat 800 hatta 1000 TL bantlarına kadar çıkabiliyor ancak devlet bu miktarın maksimum 50 TL’sine ödeme yapıyor.

Bu size çok düşük bir miktar destek gibi gelebilir ancak şunu unutmayın bu destekten yararlanan milyonlarca insan var. İlerleyen zamanlarda desteğin artacağı da söylenen konular arasında.

SGK Gözlük Hakkı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gözlük hakkı ile ilgili yukarıda da belirttiğimiz gibi bir zaman sınırı bulunuyor. Bu süre daha önce 3 yıldı, ancak yapılan son düzenleme ile bu süre 2 yıla düşürüldü. Yani her 2 yılda bir yeni bir gözlük alma hakkınız var, eğer 2 yıldan önce gözlük camı veya çerçevesi değiştirmek isterseniz katkı payından faydalanamıyorsunuz.

Bu sürenin ise ne zaman başladığını ve ne zaman sonlandığını öğrenebilirsiniz.

Bunun için e-devlete girmeniz ve arama kutusuna gözlük hakkı sorgulama yazmanız yeterli. İlk sırada “medula optik cam ve çerçeve bilgisi sorgulama” kısmını tıkladığınızda eğer hiç gözlük almadıysanız aşağıda ki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Eğer daha önce gözlük aldıysanız da orada aldığınız tarih ve yeniden almanız için gereken tarih bilgisini bulacaksınız.

TC ile Gözlük Hakkı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi e-devlet online sistemi üzerinden ne zaman gözlük aldığınızı ve ne zaman bir daha alabileceğiniz sorgulayabilirsiniz. Ayrıca sadece bu işlemler değil aynı zamanda uzak yakın hakkınız, sağ sol cam hakkınız da orda gözükmektedir.

 https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula linkine tıklayarak gözlük indiriminden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun  Sigorta İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar

SMS ile Gözlük Hakkı Sorgulama

Yukarıda ki yöntemlere ek olarak aynı zamanda SMS yardımı ile de gözlük hakkınızı sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken hangi operatörden olursa olsun;

CAM Tc kimlik no ve aile sıra no (aralarında birer boşluk bırakarak) yazıp 5502’ye göndermeniz yeterli.

Örnek: CAM 11111111111 2222

SGK Gözlük Cam Hakkı Kaç Yıl?

Göz sorunu yaşayan ve bu nedenle gözlük kullananlar, 3 yılda bir gözlük cam ve çerçevelerinde devlet katkı payı alabilir. Ancak bazı durumlarda 3 yıl dolmadan da gözlük camı için katkı payı alınabiliyor. Daha ayrıntılı açıklayacak olursak;

  • Kişinin gözlük numarasının ilerlemesi sonucu gözlük numara derecesinde en az 0,5 oranında artış olursa 3 yıl şartı aranmaksızın doktorun verdiği reçete ile anlaşmalı gözlükçülerde indirimden yararlanılabilir. Ancak bu durum sadece gözlük camı için geçerli, çerçeve için geçerli değil.
  • Henüz 18 yaşından gün almamış, gözlük numarası ilerleyen kişilerde de 3 yıl şartı aranmaksızın doktorun verdiği reçete ile anlaşmalı gözlükçülerde indirimden yararlanılabilir. Aynı şekilde bu durum sadece gözlük camı için geçerli, çerçeve için geçerli değil.

SGK Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Bu süre diğer yıllarda olduğu gibi 2023 yılı içinde geçerli. Reçeteniz oluşturulduktan sonra maksimum 10 gün içinde gözlüğün cam veya çerçevesini almanız gerekiyor. Aksi durumda katkı payından faydalanamazsınız.

Eğer 10 günü geçirirseniz doktorunuzdan tekrar reçete almak zorundasınız.

Devletin Karşıladığı Gözlük Modelleri Hangileri?

Güneş gözlükleri gibi özel gözlükler için bir katkı payı yok. Devlet yalnızca numaralı gözlükler için ödeme yapıyor. Bu nedenle güneş gözlüğünü devlet hiç bir şekilde ödeme yapmıyor.

Devlet Destekli Gözlük Nasıl Alınır?

Devlet destekli gözlük alabilmeniz için öncelikle özel veya devlet fark etmeksizin göz doktorundan randevu alıp muayene olmanız gerekiyor. Sonrasında gözünüzde bir hastalık varsa bu teşhisin doktor tarafından konulması ve gözlük alabileceğinize dair reçeteyi size vermesi gerekiyor.

Ardından bu reçete ile 10 gün dolmadan anlaşmalı bir gözlükçüye gidip gözlüğünüzü alabilirsiniz. Ancak burada bir hatırlatma yapalım; katkı payı ile gözlük alabilmeniz için mutlaka sigortalı bir işte çalışıyor olmanız, kamu da çalışıyor olmanız veya emekli olmanız gerekiyor.

Devletin Verdiği Gözlük Çerçeveleri Var mı?

Genellikle vatandaşlar devletin kendilerine ücretsiz olarak gözlük çerçevesi ve camı verip vermediğini merak ediyor. Bu sorunun cevabını verecek olursak ülkemizde böyle bir durum söz konusu değil. Sadece alacak kişilere bir katkı anlamında bir kısmı karşılanıyor.

Anlaşmalı gözlükçülerden herhangi birinden gözlük aldığınızda gözlükçü devlet katkı payını düştükten sonra kalan rakamı müşteriden almaktadır. Gözlükçü sonrasında faturanın bir nüshasını SGK’ya gönderip katkı payını hesabına almaktadır.

Örnek verecek olursak; cam ve çerçeve dahil 600 tl tutan bir gözlük için 98 tl devlet desteğinden faydalanıldığında, gözlükçüye kişinin 502 tl ödemesi gerekiyor. Gözlükçü bu 98 tl’yi de devletten alıyor.

Gözlük Almak için Devlet Katkı Payı Yeterli mi?

Bu soruyu bir çok kişi sormuştur eminiz, cevap vermek gerekirse devlet sadece maksimum 98 tl bedeli karşılıyor. Günümüz fiyatlarında bakacak olursak bu pekte yeterli bir miktar değil.

Çünkü en uygun gözlükle bile 200 tl fiyat etiketi ile satılıyor. Yani en uygun gözlük alsanız dahi yine de 100 tl sini sizin karşılamanız gerekiyor.

Gözlük Reçetesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer reçeteyi kaybettiyseniz üzerinde ki bilgileri e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Gözlük reçete sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula linkini kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda devlet gözlük için ne kadar ödüyor? SGK gözlük hakkı kaç tl gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Devlet gözlük için ne kadar ödüyor ile ilgili merak ettiklerinizi alt kısımda bize yazabilirsiniz.

İçeriği oylayın

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu