Sosyal Yardımlar

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Su faturası yardımı nasıl alınır
Su faturası yardımı nasıl alınır

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok belediye, yoksul ve dar gelirli vatandaşlara su faturası yardımı yapıyor.

Bu yardım su faturasının tamamının veya bir kısmının ödenmesi şeklinde olabiliyor. Nasıl olduğu ile ilgili gelin hep birlikte su faturası yardımı hakkında kısa ve öz bilgilendirmeye bakalım. Öncelikle su faturası yardımı nedir bir bakalım.

Su Faturası Yardımı Nedir?

Belediyeler tarafından sosyal belediyecilik anlayışı ile dar gelirli ve yoksul aileler, engelli vatandaşlar, harp ve vazife malulleri için hayata geçirilen, su faturasında indirim şeklinde uygulanan yardıma su faturası yardımı deniyor.

Harp ve vazife malulleri ile engelli vatandaşlara yapılan su faturası desteği ile bu sınıfta ki vatandaşların aylık su faturalarının yüzde 50’si devlet tarafından karşılanıyor. Burada ki amaç nakdi yardım değil, faturaların indirimli şekilde ödenmesidir.

Su Faturası Yardımı Kimlere Verilir?

E-devlet sitesinde yayınladığı şekli ile;

Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal Ve Hizmet Tarifeleri İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu 1 inci maddesi gereğince,

1005 sayılı Kanun ve 3292 sayılı Kanun kapsamında vatani hizmet tertibinden aylık bağlananlar ile 5434 sayılı Kanunun 56 ncı, mülga 45 inci ve 64 üncü maddelerine veya 5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesine göre harp veya vazife malullüğü aylığı bağlananların,

Mutlaka Okuyun  Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

ya da 2330 sayılı Kanuna veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre aylık bağlananların veya harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam eden kamu görevlileri ile,

harp veya vazife malullüğü aylığı almakta iken 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin, bu fıkrada sayılan kanunlar veya maddeler gereğince dul ve yetim aylığı bağlananların ikametgâhlarında kullandıkları su için belediyelerce tahakkuk ettirilecek ücret %50’den az indirim içermemek üzere belirlenecek tarife üzerinden alınır.

Su ücreti indiriminden yararlanmak isteyenlerin, su sayaçlarının üzerlerine kayıtlı olması şartıyla,  ilgili Belediye Başkanlıklarına başvurmaları gerekir.

Buradan da anlaşılacağı üzere;

 • Engelli bireyler ya da hanesinde bakıma muhtaç engelli birey olanlar,
 • 1005 ve 3292 sayılı kanuna göre vatani hizmet tertibi çerçevesinde aylık maaş alanlar,
 • 2330, 3713 ya da 5434 sayılı kanuna göre maaş alanlar, vazife veya harp malulleri ya da vazife veya harp malullerinin yetim ya da dul kalmış olan yakınları,
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar

su faturasında %50 indirim alabilirler. Bu indirim tüm belediyelerde geçerli olup, %50’nin altında olamaz. Yani 500 tl faturası olan bir kişi uygun belgelerle başvuruda bulunduğunda, bu su faturasının 250 tl’sini ilgili belediye ödemek zorundadır.

Su Faturası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bunun için yapmanız gereken ikametgahınızın bulunduğu ilgili belediyeye fatura ve diğer belgelerle birlikte gitmek.

Burada başvuru formunu doldurmanız yeterli. Gerekli inceleme çok kısa olduğundan hemen su faturası desteğinden yararlanabilirsiniz.

Ancak şunları da hatırlatalım, su faturası yardımına e-devlet veya ALO 153 beyaz masa aracılığı ile başvuruda bulunulamıyor. Belgelerin aslının başvuru formu doldururken olma zorunluluğu olduğundan sadece şahsi başvurular kabul ediliyor.

Mutlaka Okuyun  E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu

Eğer İstanbul veya Ankara’da ikamet ediyorsanız “su ver” veya “askıda su” projelerinden yararlanabilirsiniz. Biraz daha detaya inecek olursak;

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara’da ikamet eden dar gelirli ve yoksul vatandaşlar için hayata geçirilen “Su Ver” projesi ile, su faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlara, bağış ve yardımda bulunmak isteyen hayırseverler yardım edebiliyor.

Su Ver projesine başvurmak isteyenlerin mutlaka faturası ile birlikte şahsi olarak başvuruda bulunması gerekiyor. Sonrasında su faturası belediyenin su ver projesinin web adresinde fatura ve tutar ile birlikte askıya çıkıyor. Buradan da hayırsever vatandaşlar istediği faturayı online olarak ödeyebiliyor.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> Başkent Kart Yardımı Nasıl Alınır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de tıpkı Ankara Belediyesi gibi su faturasını ödemekte güçlük çeken vatandaşlar için “Askıda Fatura” projesini hayata geçirdi.

2023 asgari ücretteki artışa paralel olarak hane içi kişi başı geliri maksimum 1834 TL ve altı olduğunu başvuru esnasında belgeleyen herkes Askıda fatura uygulamasından yararlanabilir. Tabi ki bunun için yine belediyeye fatura ve gerekli belgeler ile şahsi başvuruda bulunmak gerekiyor.

Sonrasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Askıda Fatura web adresinde sizin fatura numaranız ve tutarı gözükür. Buradan da hayırsever kişiler herhangi bir fatura seçimi yaparak ödeyebiliyor.

Ayrıca Bakınız >>>>>>>> İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Nedir?

Su Faturası Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Su faturası yardımına başvuran kişilerin belediyeye teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Başvuru sahibinin hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Engelli bireyler için engelli belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Başvuru sahibinin ve hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Hane bireylerine dair SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Diğer belgeler (Örneğin; başvurunun engelli bireyin vasisi tarafından yapılması durumunda vasilik belgesinin de teslim edilmesi gerekiyor)
Mutlaka Okuyun  ALO 153 Sosyal Yardım Başvurusu

Su Faturası Yardımı Başvurusu Telefon Numarası Nedir?

Alo 153 Beyaz Masa hattını arayarak su faturası yardımı alıp alamayacağınızı sorgulayabilirsiniz.

Ancak unutmayın ki bu hat üzerinden başvuruda bulunamazsınız.

Su Faturası Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başvuruda bulunduğunuzda gerekli şartları taşıyorsanız başvurunuz kabul edilir. Sorgulama işlemi içinse Alo 153 Beyaz Masa hattını kullanabilirsiniz.

5/5 - (4 oy)

eyardımlar

Amacımız tüm yardım ve destek programları ile ilgili doğru bilgileri herkese ulaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu